ПЕР203 Теорија и анализа привредног развоја

Đorđević R. Miroslav

Izborni, III semestar, Modul: Makroekonomija

Upoznavanje studenata sa fundamentalnim elementima iz teorije privrednog rasta i razvoja, teorije proizvodnje i odgovarajućih modela privrednog rasta i razvoja;  izoštravanje analitičkih sposobnosti i ukazivanje na to kako ih iskoristiti u oceni i rešavanju problema bržeg i skladnijeg privrednog razvoja.

Osposobljavanje za samostalni naučno-istraživački rad u oblasti privrednog razvoja; produbljivanje i proširivanje teorijskih i praktičnih znanja iz ove oblasti.

1. Pojmovno određenje kompleksa privrednog rasta i razvoja
  2. Predmet teorije privrednog razvoja
  3. Značajnije teorije privrednog razvoja - tradicionalne i nove teorije privrednog razvoja
  4. Ciljevi i pokazatelji privrednog razvoja
  5. Faktori privrednog razvoja, privredni ciklusi i strategije privrednog razvoja
  6. Osnovne kategorije teorije proizvodnje i privrednog razvoja
  7. Parametarske proizvodne funkcije, kao instrument makroekonomske analize
  8. Modeli privrednog rasta i razvoja
  9. Modeli finansiranja privrednog razvoja
  10. Politika finansiranja privrednog razvoja i makroekonomska stabilnost
  1. Prof. dr Ljubomir Madžar, prof. dr Ilija Rosić, prof. dr Miroslav Đorđević, Teorija privrednog razvoja, Komino trade, Kraljevo, 1997.
  2. 2.   Prof. dr Ljubomir Madžar, Teorija proizvodnje i privrednog rasta, tom I i II, Savezni Sekretarijat za razvoj i nauku, Beograd, 2003.
  3. Prof. dr Slobodan Cvetanović, Teorija privrednog razvoja, Ekonomski fakultet Niš, 2005.
  4. Michael P. Todaro, Economic development - seventh edition - Massachusetts: Addison - Wesley, 2000.
  5. Michael P. Todaro, Stephen C. Smith , Economic Development, ninth edition, Harlow: Pearson; Addison Wesley, 2006.
  6. Gregoriy Mankiw, Principles of Economics, Third edition, Harcount, College Publishers, London, 2004. (deo koji se odnosi na privredi rast i razvoj).

Predavanja, diskusije, case study, konsultacije.

• Usmeni deo ispita - 50 poena
  • Seminarski rad - 50 poena