ПЕР208 Међународна трговина

Milovanović M. Gordana

Izborni, III semestar, Modul: Makroekonomija

Upoznavanje studenata sa teorijskim modelima međunarodne trgovine, empirijskim modeliranjem dohotka i trgovinske dinamike, teorijskim i empirijskim modeliranjem stranih direktnih investicija.

Osposobljavanje  za samostalan naučno- istraživački rad u oblasti teorije i prakse međunarodne trgovine, produbljavanje i proširivanje teorijskih i praktičnih znanja iz ove oblasti.

1. Teorija međunarodne trgovine (Testiranje H-O-S teoreme, Maršal-Lerner- Robinsonov uslov, Svanov dijagram, Mandel- Flemingov model)
  2. Modeliranje primenjene spoljnotrgovinske politike (uloga međunarodnih institucija u kreiranju trgovinske politike, strategijska trgovinska politika, konkurencija i okruženje; strateško subvencioniranje izvoza)
  3. Trgovinska politika u uslovima regionalizma i globalizma (Preferencijalni trgovinski aranžmani, principi STO, efekti regionalnih trgovinskih aranžmana na povećanje globalnog blagostanja, pregovori o međunarodnoj prodaji robe po pravilima STO)
  1. Rivera-Batiz, Luis, Oliva, Maria-Angeles (2003) International Trade: Theory, Strategies and Evidence, Oxford University Press, New York