ПЕР103 Теорија пословног циклуса и економског раста

Obradović S. Saša

Izborni, II semestar, Moduli: Makroekonomija, Upravljanje poslovanjem i Računovodstvo i poslovne finansije

Cilj izučavanja predmeta je da studenti doktorskih studija steknu uvid u kompleksna i vrlo specifično dizajnirana znanja iz makroekonomije. Predmet pokriva analizu i istraživanja na bazi aktuelnih tema iz oblasti savremene makroekonomske teorije i prakse, sa osloncem na tematiku poslovnih ciklusa i ekonomskog rasta.

Na jednoj strani, naglasak je na analitičkom modeliranju, a na drugoj, na integrisanom dinamičkom okviru uloge makroekonomske politike unutar specifičnog ekonomskog okruženja. Standardni alati analize i njihova aplikacija odnose se na prepoznatljive teme poput razmatranja problematike ekonomskog rasta, poslovnog ciklusa, štednje, nezaposlenosti, inflacije, itd., ali je težina i zahtevnost u obradi visoka, što nameće ozbiljan istraživački interes koji moraju imati studenti doktorskih studija.

• Teorije poslovnih ciklusa;
  • Novac u kratkoročnim i srednjoročnim makroekonomskim modelima;
  • Savršena i nesavršena tržišta rada; nezaposlenost, institucije i politike;
  • Investicije i potrošnja;
  • Inflacija i monetarna politika;
  • Modeliranje međuzavisnosti otvorenih privreda; kratak i dugi rok;
  • Egzogeni rast i empirijske analize konvergencija;
  • Endogeni rast – uticaj  humanog kapitala i razvoja novih tehnologija;
  • Komparativna analitička aplikacija makroekonomskih performansi i politika EU, SAD i Japana

Preporučena literatura
Wendy Carlin and David Soskice, 2005, Macroeconomics: Imperfections, Institutions and Policies, Oxford University Press.
Sorensen, P. and Whitta-Jacobsen, 2005, Introducing Advanced Macroeconomics: Growth and Business Cycles, McGraw Hill.

Charles Jones,  2002, Introduction to Economic Growth, W W Norton & Co Ltd; 2 Rev. edition.

Predavanja i prezentacije

Seminarski rad i usmeni ispit