ПРФ102 Политика добити предузећа

Mikerević J. Dragan

Izborni, II semestar, Moduli: Računovodstvo i poslovne finansije, Makroekonomija, Upravljanje poslovanjem

Da omogući studentima sticanje relevantnih teorijskih i praktičnih znanja iz oblasti politike dobiti i podele dobiti preduzeća.

Studenti će biti u mogućnosti da razumeju koncepte dobiti preduzeća, mesto, ulogu i sadržinu dobiti u funkciji poslovno-finansijskog odlučivanja, posebno ciljne dobiti korporativnog preduzeća, kao i politiku raspodele dobiti sa savremenim specifičnostima i izazovima.

• Koncepti dobiti preduzeća;
  • Mesto, uloga i sadržina politike dobiti preduzeća;
  • Učenje o troškovima kapitala preduzeća kao podloge politike dobiti;
  • Politika ciljne dobiti preduzeća – formulisanje, problemi i implikacije;
  • Politika podele dobiti preduzeća – politika dividendi i politika rezervi;
  • Savremeni računovodstveni izazovi politike dobiti preduzeća;
  • Mesto dobiti u računovodstvenom informacionom sistemu – stanje i perspektive;
  • Računovodstvena opreznost kao izazov politike iskazivanja i podele dobiti u uslovima neizvesnosti;
  • Specifični računovodstveni izazovi u oblasti podele dobiti u uslovima inflacije.
  1. Dr Dejan Malinić, Politika dobiti korporativnog predzeća, Ekonomski fakultet, Beograd, 2007.
  2. Van Horne, J.C., Finansijsko upravljanje i politika (Finansijski menadžment), prevod, Mate, Zagreb, 1993.

Predavanja, diskusije, studije slučajeva, itd.

Seminarski rad i usmeni ispit